08
- Marzec
2018
Posted By : admin7220
Zysk ze świadomego rodzicielstwa

Do tematu chciałybyśmy podejść z lekkim przymrużeniem oka. Żeby „CHCIEĆ” mogło urosnąć do wielkiej chęci, motywacji i determinacji musi wiedzieć „po co?” Cel, gdy dotyczy NASZYCH osobistych zysków jest dla nas tym bardziej ważny. Stąd o ZYSKACH ze świadomego wychowania dzisiaj będzie mowa.  

Po pierwsze!

Musisz być świadomy, że zysku w postaci $$$ na koncie raczej mieć nie będziesz. Tym bardziej w początkowej fazie Rodzicielstwa. W późniejszych zresztą też nie. I nie będzie tu o zysku w postaci „ktoś się Tobą zaopiekuje na starość”, ani „będzie miał kto pracować na Twoją emeryturę”. Nie o to w świadomym wychowywaniu chodzi.

Jak powszechnie wiadomo „Pieniądza szczęścia nie dają” a „dzieci są przyszłością świata”, no i „gdy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat”.

Otóż... warto podkreślić, iż chcąc coś zrobić, często trzeba znaleźć odpowiednią drogą, by osiągnąć sukces. Karuzela – Akademia Rozwoju i Wychowania gwarancji sukcesu nie da. Ale świadomość może Ci tę gwarancję zaoferować. Nie obiecać. Zaoferować. A to właśnie dzięki Karuzeli Twoja świadomość ma szansę się pogłębić i rozwinąć.

Gdy w naszym życiu pojawia się dziecko,

w zestawie niestety nikt nie dołączy szczegółowej instrukcji obsługi – ba! Nawet takiej ogólnej nie znajdziemy. Wiadomo – wszędzie pełno cioć dobrych rad, babć i całego pułku ekspertów od wychowania, którzy uważają, że ich racja jest jedyna i słuszna.

A słuszne według nas jest jedynie to, że 

„Nikt nie zna dziecka lepiej niż jego rodzic”

Znajomość dziecka daje nam przewagę wychowawczą. Nie mamy tu na myśli przewagi w rozumieniu „jestem Twoją matką/ojcem i musisz robić to co Ci powiem”. Przewaga polega na znajomości charakteru, upodobać, zainteresowań, zachowań, reakcji na bodźce, sytuacje, zachowania innych. Dzięki temu Rodzic może podjąć odpowiednie kroki i wybrać właściwe drogi, by modelować, stwarzać warunki do najlepszego rozwoju swojego dziecka. Jednocześnie idealnie jest, gdy Rodzic ma pełną skrzynkę narzędzi do pracy ze swoim dzieckiem. Tym samym wie, czego może wymagać, czego oczekiwać, czego się spodziewać po swoim dziecku. A jeżeli jakaś „praca” nie idzie po naszej myśli, zawsze ze skrzynki może wyjąć inne, być może bardziej skuteczne narzędzie

Każdy „człowiek złota rączka” powie, że w im lepszy warsztat zainwestuje – tym lepsze (i łatwiejsze) efekty swojej pracy widzi.

Podczas naszych warsztatów bardzo często zadajemy pytanie „Jakie dziecko chcesz wychować?”

Wśród odpowiedzi zawsze pojawia się: zaradne, samodzielne, empatyczne, mądre życiowo, szczęśliwe... i wiele wiele innych.

Będąc świadomi wychowawczo zyskamy spełnienie naszych marzeń.

Bycie świadomym Rodzicem daje nam możliwość wyboru. Wiemy, że wiele zachowań przenosimy z domu rodzinnego. Oczywistym jest, że powielamy wiele zachowań naszych rodziców. Zdarza się, że sami w pewnym okresie je negowaliśmy, potępialiśmy. Będąc świadomym skutków niewłaściwych oddziaływań – mamy szansę je wyeliminować z naszego życia i zmodyfikować na takie, które będą zgodne z naszymi przekonaniami.

Można też powiedzieć, że świadomość daje nam samorozwój. Rozwijając naszą świadomość wychowawczą możemy jeszcze bardziej poznać siebie. Pochylić się nad sobą, nad naszymi potrzebami, naszymi emocjami, przekonaniami, oczekiwaniami.

Podsumowując, zyskiem ze świadomego wychowywania są przede wszystkim nasze dzieci. Dzieci, które są naszym największym życiowym sukcesem. Dzieci, które swoim życiem będą świadczyły o nas.

Category:

Dodaj komentarz