Kapitan powinien być czujny, powinien bacznie obserwować, odpowiednio reagować, a kiedy trzeba powinien zmieniać kierunek. Powinien również być wyrozumiały, konsekwentny w działaniu, ale przede wszystkim powinien dać możliwość wyboru. Każdy z nas jest twórcą, codziennie tworzy, doświadcza, próbuje, oczywiście ma na to większe lub mniejsze chęci.
Zadanie kapitana polega na tym, aby bezustannie motywowała drużynę, szczególnie w sytuacjach kiedy budzą jej opór – czy dotyczy to sprzątania pokoju czy jedzenia czy tez odrabiania prac domowych. Najważniejsze w tym wszystkim, to zachowanie równowagi.
Istotna w tym wszystkim jest również potęga słowa „chcę”. Zapewne się zgodzicie, że słowa mają wielką moc. Nikt nie lubi gdy ktoś nam cos narzuca czy każe. Każdy z nas zupełnie inaczej podchodzi do wykonania zadania, gdy słyszy „musisz” a „chcesz”, a mianowicie: „Musisz coś zrobić” – „Chcesz coś zrobić”… Jeżeli ciąży na nas presja, to zdecydowanie motywacja do działania spada i jest słabsza. Oczywiście, gdy chęć zrobienia czegoś wypływa od nas samych, zdecydowanie jest silniejsza i owocniejsza.
Wydaje nam się, że najpierw zrobimy to, co musimy zrobić. Doświadczenie jednak uczy, że w pierwszej kolejności zrobimy to, do czego jesteśmy bardziej zmotywowani, a więc to, co chcemy zrobić, co sprawi nam więcej radości i da więcej satysfakcji. Jeżeli musimy coś wykonać, czujemy, że opuszcza nas energia, a co za tym idzie odraczanie wykonania zadania i odkładanie go na później. Jeśli chcemy coś zrobić czujemy przypływ energii i chcemy to robić od razu, tu i teraz. Dokładnie przenosi się to na zachowania dziecka – zapewne to zauważyliście. Jeśli na czymś im zależy, jeśli naprawdę czegoś chcą, to bardzo dobrze wiedzą, jak to osiągnąć.