12
- Styczeń
2021
Posted By : admin7220
Twoja rodzina jest drużyną!

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek jakim możesz być kapitanem, aby Twoje dziecko podążało właściwą drogą, aby było zmotywowane do działania? 

To w jaki sposób będzie dokonywało wyborów, to którą z dróg obierze, zależy właśnie do Ciebie. To Ty zabierzesz was we wspólny rejs obierając  kierunek i cel wyprawy.

Rodzina jest szczególnym miejscem dla każdego człowieka, a rodzice są wyjątkowymi ludźmi. Jako rodzice chcemy nauczyć dziecko tego, co jest najważniejsze i potrzebne. Chcemy rozwinąć w nim wszelką radość życia, doświadczania i przeżywania. Po prostu pomagamy mu w ekscytującej wędrówce do świata dorosłych.

Bycie kapitanem oznacza, że bierzesz na siebie odpowiedzialność za prowadzenia swoich dzieci po spokojnych i wzburzonych morzach życia. To odpowiedzialność za rozwój dziecka na każdej płaszczyźnie.

Jako dobry przywódca rodzinnej drużyny powinieneś ich inspirować, motywować oraz uczyć, aby wzajemnie się wspierać i kochać. Kluczem do sukcesu i szczęścia jest MOTYWACJA- czyli ENERGIA I MOC! Jak to mówią - motywacji nigdy za wiele. Czasem ją mamy, czasem ją po prostu tracimy – pojawia się i znika, jej poziom zmienia się dynamicznie… Są lepsze i gorsze momenty w naszym życiu, ale niewątpliwie każda z nas jej potrzebuje po to, aby podejmować różne działania.  Każdy z nas, kiedy jest zmotywowany, to czuje "powera", przypływ energii oraz pozytywnych uczuć. Niestety brak motywacji powoduje napięcie, przygnębienie w konsekwencji stanie w miejscu.

 

A jak to zrobić, aby się innym chciało? Na to nie ma jednej gotowej recepty. Każdy z nas jest inny, a istotą motywowania jest przede wszystkim poznanie i zrozumienie drugiej osoby jej potrzeb i możliwości. Jedno jest pewne, istotą motywowania nie są wyszukane metody czy techniki, a emocje i komunikacja.

„OCZYWIŚCIE, ŻE MOTYWACJA NIE JEST PERMANENTNA… TAK JAK KĄPIEL, DLATEGO POWINIENEŚ Z NIEJ KORZYSTAĆ CODZIENNIE”. – ZIG ZIGLAR

Nadchodzi taki moment w życiu, że naszym dzieciom nic się nie chce robić, są zniechęceni, jakby zmęczeni, ciężko ich zmotywować do czegokolwiek.. To sygnał dla kapitana, aby  wziął ster w ręce i pokierował, a w odpowiednim momencie przekazał go zmiennikowi po to,  aby poczuł się ważnym członkiem drużyny. Pomoże to wszystkim, ponieważ rodzina, którą łączą silne więzi, potrafi wspólnie stawić czoła nawet tym największym przeciwnościom i życiowym trudnościom.

 

Motywacja jest motorem napędowym, to klucz do szczęścia rodziny oraz twojego sukcesu jako Kapitana. Wychowywanie dzieci to nadawanie kierunku jego poczynaniom, to wskazywanie dróg i zakotwiczanie w wartościach. Motywowanie, to dopingowanie, to zachęcanie do podejmowania wyzwań.

Kapitan powinien  być czujny, powinien bacznie obserwować, odpowiednio reagować, a kiedy trzeba powinien zmieniać kierunek. Powinien również być wyrozumiały, konsekwentny w działaniu, ale przede wszystkim powinien dać możliwość wyboru. Każdy z nas jest twórcą, codziennie tworzy, doświadcza, próbuje, oczywiście ma na to większe lub mniejsze chęci.

Zadanie kapitana polega na tym, aby bezustannie motywowała drużynę, szczególnie w sytuacjach kiedy budzą jej opór – czy dotyczy to sprzątania pokoju czy jedzenia czy tez odrabiania prac domowych. Najważniejsze w tym wszystkim, to zachowanie równowagi.

Istotna w tym wszystkim jest również potęga słowa „chcę”. Zapewne się zgodzicie, że słowa mają wielką moc. Nikt nie lubi gdy ktoś nam cos narzuca czy każe. Każdy z nas zupełnie inaczej podchodzi do wykonania zadania, gdy słyszy „musisz” a „chcesz”, a mianowicie: „Musisz coś zrobić” – „Chcesz coś zrobić”… Jeżeli ciąży na nas presja, to  zdecydowanie motywacja do działania spada i jest słabsza. Oczywiście, gdy chęć zrobienia czegoś wypływa od nas samych, zdecydowanie jest silniejsza i owocniejsza.

 

Wydaje nam się, że najpierw zrobimy to, co musimy zrobić. Doświadczenie jednak uczy, że w pierwszej kolejności zrobimy to, do czego jesteśmy bardziej zmotywowani, a więc to, co chcemy zrobić, co sprawi nam więcej radości i da więcej satysfakcji. Jeżeli musimy coś wykonać, czujemy, że opuszcza nas energia, a co za tym idzie odraczanie wykonania zadania i odkładanie go na później. Jeśli chcemy coś zrobić czujemy przypływ energii i chcemy to robić od razu, tu i teraz. Dokładnie przenosi się to na zachowania dziecka – zapewne to zauważyliście. Jeśli na czymś im zależy, jeśli naprawdę czegoś chcą, to bardzo dobrze wiedzą, jak to osiągnąć.

DOBRY KAPITAN

 - zna dobrze swój zespół, pragnie wychować i przygotować dzieci do świata dorosłego w taki sposób, aby zachowując odrębność potrafiły działać w zespole.

 - ma świadomość swoich mocnych i słabych stron, wie także jak rozdzielać zadania i odpowiednio przyznawać nagrody.

 - bierze pod uwagę opinie i uczucia innych

 - zachęca członków rodziny do wzajemnego wspierania się

 - dopuszcza innych do głosu

 - umiejętnie przyznaje się do błędu

Pomyśl o tym co Cię motywuje, czym się kierujesz, gdy poświęcasz swój czas i energię do tego, aby wprowadzać pozytywne zmiany w twoim życiu, które pomogą Ci zostać takim kapitanem, jakim chcesz być!

Każda kapitan stosuje swoje metody i tak powinno być, ponieważ to Ty jesteś ekspertem i wiesz, co będzie sprzyjać Twojej drużynie, a co będzie ją blokować -  słuchaj swojej intuicji. Tak zarządzaj energią, aby dodawać swoim dzieciom  skrzydeł. Pamiętaj – sposób, który może się sprawdzić w jednej rodzinie, w innej po prostu może nie zadziałać. To Ty ostatecznie podejmujesz decyzje.

 

 

Category:

Dodaj komentarz