18
- Styczeń
2018
Posted By : admin7220
Rola zabawy w życiu dziecka i rodziny

Czas zabawy, może być dla rodzica okazją do przyjemnego spędzania czasu z dzieckiem, a dla dziecka możliwością zdobycia pozytywnej uwagi dorosłego.

Dlaczego wspólna zabawa z dzieckiem ma ogromne znaczenia w rozwoju dziecka?

 

A to dlatego, że jest metodą, która może najsilniej pielęgnować lub przywracać relacje rodziców z dziećmi. Bycie w dobrej, wspierającej relacji jest fundamentem prawidłowego rozwoju dziecka oraz budowania jego zasobów psychicznych, w tym motywacji wewnętrznej. Relacja z drugim człowiekiem rzeźbi mózg dziecka i programuje je. Dzięki temu, dziecko uczy się zarządzać swoimi emocjami, rozumie swoje doświadczenia i radzi sobie ze stresem. A odbywa się to głównie poprzez bycie w dobrej relacji - to wtedy dziecko może rozkwitać!

Zabawa jest jednym z najlepszych sposobów na poznanie dziecka, tego co jest dla niego ważne, a także tego, z czym się mierzy. 

 

Pamiętaj! Wystarczy 15- 20 minut zabawy dziennie, aby skutecznie obniżyć u Twojej pociechy poziom szkodliwego kortyzolu.

W dzisiejszych czasach nasila się niestety tendencja do osobnego wykonywania różnych zajęć przez poszczególnych członków rodziny. 

Mama idzie do pracy, tata idzie do pracy, dziecko idzie na ośmiogodzinne zajęcia w przedszkolu. Wszyscy zmęczeni spotykają się w domu, dopiero późnym popołudniem. Często bywa, że i tu rodzice mają dużo czynności do wykonania. I tak schemat codziennych zajęć się powiela. 

Nieustannie brakuje czasu na wspólne zajęcia.

Antropolodzy wyrażają pogląd, że na świecie nigdy nie istniało społeczeństwo nieznające zabawy. Zabawa obok pracy i nauki jest jedna z najważniejszych działalności człowieka.

Zabawa małego dziecka nie powstaje spontanicznie, lecz pod wpływem ukierunkowania ze strony osób dorosłych i we wspólnej działalności z nimi.

Ofiarowanie dziecku swojej pełnej uwagi jest dla niego najpiękniejszym darem. Żadna zabawka, choćby ta z „najwyższej półki”, żaden smakołyk, nie zastąpią mu Ciebie!

A więc BAW SIĘ Z DZIECKIEM- daj się wciągnąć w świat jego wyobraźni. Wspólne zabawy na pewno wzmocnią waszą więź, ale to co najcenniejsze staną się kluczowym elementem prawidłowego rozwoju dziecka.

Czas wspólnie spędzony na zabawie to czas poświęcony przygotowaniu dziecka do dorosłego życia!

Category:

Dodaj komentarz