05
- Styczeń
2021
Posted By : admin7220
Jak odkrywać i budować własny potencjał?

„Płynąc w rejs swoich marzeń do portu –mogę wszystko!”

Całe życie uczymy się, zmieniamy, nabywamy doświadczenia i jest to nieuniknione, nawet jeśli chcielibyśmy, aby było inaczej. Dobrze jest,  gdy ta zmiana idzie w pożądanym przez nas kierunku, dając nam możliwość realizacji siebie, swoich celów, tak abyśmy szli przez życie z uśmiechem na twarzy i wiarą we własne możliwości. Nic jednak nie stanie się bez naszego udziału.

 

            Wszyscy jesteśmy urodzonymi mistrzami wyobraźni i tworzenia. Każdy z nas wyczarowuje swoje myśli lub coś z nich tworzy poprzez przełożenie ich na działanie. Robimy to zarówno świadomie jak i nieświadomie. Czasami w ten sposób demonstrujemy czego pragniemy, a czasami pokazujemy to, czego się obawiamy. Jednak proces tworzenia jest nieprzerwany.

Nowonarodzony człowiek jest jak ziarenko rzucone na ziemię. Już wtedy ma w sobie potencjał, choć tak naprawdę nie wiadomo jeszcze czy ziarno to kryje dąb, czy źdźbło trawy. Trudno jest bowiem przewidzieć, na ile dane mu będzie wyrosnąć oraz czy wykorzysta wszystkie swoje możliwości. Bardzo podobnie jest z małym człowiekiem, który jest kształtowany przez swoich bliskich i rozwija się w zupełnie samodzielną jednostkę. Kiedy dorośnie wydaje mu się, że to już koniec kształtowania jego rozwoju. Tymczasem należy pamiętać, że tak jak i rośliny odradzają się, kwitną na nowo, tak każdy z nas może się odradzać i zachwycać swoim wewnętrznym pięknem. Należy więc dbać o siebie bez względu na to ile mamy lat i w jakim momencie życia się znajdujemy. Pamiętajmy, że nasze decyzje zależą od nas.

 

Potencjał to nasza siła do realizowania codziennych zadań i głęboko ukrytych marzeń. Wielu ludzi nawet nie wie, że go ma. Karceni, strofowani, często negatywnie oceniani zatracili wiarę w siebie, w swoje umiejętności, zdolności do tego, aby kreować, tworzyć i działać. Jednak w każdym drzemie siła, która pomaga realizować swoje plany. To również możliwości do wykorzystania mocnych stron, to okazje do wykorzystania i spróbowania mimo początkowych obaw i ograniczeń.

Budowanie własnego potencjału można określić doskonaleniem. Jest to proces trwający przez całe życie. Na początku to rodzice mają ogromy wpływ na nasze wybory, to oni  ukierunkowują nasze działania znając nasz potencjał i możliwości, a następnie to my sami decydujemy czy wykorzystamy go czy nie!

Wszyscy mamy skrzydła. Problem w tym, że czasem bardzo boimy się je rozwinąć i sięgnąć po marzenia. Dlaczego? Czasem czujemy lęk, że ktoś mógłby je podciąć, a czasem strach, bo już wcześniej mieliśmy takie przykre doświadczenie. W rzeczywistości, pomimo tego lęku, czy strachu, nasze skrzydła są na swoim miejscu, gotowe wznieść nas bardzo wysoko, wtedy, kiedy tylko będziemy na to gotowi. To różne obawy często powstrzymują nas przed wzniesieniem się w górę, a nie przekonanie, że jest to niewykonalne. Nasze lęki związują nasze możliwości, skutecznie osłabiając posiadane zdolności. Warto pamiętać o tym, że nie wolno pozwolić, by cudze opinie wyznaczały nam jakiekolwiek granice, bo to my mamy największy wpływ na to, co chcemy zmienić. To My osobiście kierujemy swoim życiem, My podejmujemy decyzje i to My będziemy ponosić ich konsekwencje. Każdy z nas  może rozwinąć swoje skrzydła! Nie należy skupiać się jednak tylko na własnym osobistym potencjale, choć trzeba mieć go na uwadze, bo jest coś więcej. Coś, co powinniśmy baczniej obserwować - rozwój sytuacji. Każda sytuacja również posiada swój potencjał, który możemy wykorzystać na własną korzyść, dla własnego rozwoju. Warto się bawić pomysłami, przełamywać własne granice i iść zawsze o krok dalej, nawet jeśli jest on malutki 😊

Nasze życie się zmienia, zmieniają się także nasze priorytety, a co za tym idzie, nasze cele/zadania oraz sposób ich realizacji. Ważne jest to, aby zbudować własny potencjał mierząc się ze swoimi przekonaniami, które powstają w ciągu całego życia, na skutek różnych wydarzeń czy przeżyć. Nie chodzi o to, aby ślepo realizować marzenia, lecz o to, aby żyć w zgodzie z sobą, odkrywać swoje zdolności i zasoby, dające zadowolenie i spełnienie.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wciąż myśląc o tym czego nie chcą, sprawiają, że ich negatywne myśli staja się dominujące, a tym samym zmienia się cel dla podświadomości. Wówczas człowiek wpada w sidła, sabotując własne działania. Aby uzyskać to czego chcemy, musimy się nauczyć koncentracji na swoich inspirujących myślach i pozytywnych pragnieniach tak, by nasza podświadomość zaczęła pracować dla nas, a nie przeciwko nam.

Wiele zależy od przekonań, które mocno tkwią w naszej podświadomości. Aby świadomie kształtować swoje życie i iść do przodu, możemy zmienić przekonania, które „powstrzymują wiatr i przeszkadzają w pełni rozwinąć żagle”. I chociaż jesteśmy mocno zakotwiczeni w swoich przekonaniach, bo to one, tak jak nasze wartości kształtują życie i decydują o tym, kim jesteśmy, to nie musimy tkwić w nich, jeśli nie są dla nas korzystne. Możemy w ich miejsce „wpisać” w swój umysł nowe, budujące przekonania, które sprawią, że będziemy bardziej otwarci, twórczy i radośni. Wtedy możemy spełniać swoje marzenia i być ludźmi spełnionymi.

Pamiętajmy, że to my mamy wpływ na wybór sukcesu, który chcielibyśmy odnieść i określenie na jakim polu, czy to rodzinnym, zawodowym czy towarzyskim. To my wyznaczamy cele i czas, w którym chcemy je zrealizować. To my mamy możliwość nałożenia na siebie „sukcesu – szytego na miarę”.

Category:

Dodaj komentarz