21
- Luty
2018
Posted By : admin7220
Dobra komunikacja, to dobra relacja

Świat dziecka poszerza się z upływem czasu…

Jako Rodzic pewnie niejednokrotnie zadajesz sobie pytanie : 

„Jakie będzie moje dziecko? Czy poradzi sobie w życiu”? Jak  zachowa się w różnych sytuacjach?"

Zaczynając od początku…

Rodzina to miejsce ciągle dokonujących się wzajemnych przemian. Przez Rodzinę przepływają emocje, uczucia, które tworzą przestrzeń do rozwoju osobowości dzieci.

Pierwsza więź, jaka tworzy się miedzy Tobą, a Twoim dzieckiem, uczy je przede wszystkim nawiązywania prawidłowych relacji oraz zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. To, w jaki sposób będą układały się relacje pomiędzy Tobą a dziećmi, zależy przede wszystkim od Twojego zaangażowania, od sposobu wyrażania emocji oraz od tego ile uwagi nakierujesz na dziecko. W następnej kolejności, dołączają inne ważne osoby – rodzeństwo, babcia, ciocia, rówieśnicy itp. z którymi budują               się także wzajemne relacje.

Nieodłącznym elementem dobrej relacji – jest dobra komunikacja!

Słuchaj uważnie tego, co mówi Twoje dziecko. Każdy potrzebuje własnej przestrzeni do rozwoju. Ty jako Rodzic jej potrzebujesz i Twoje Dziecko również jej potrzebuje.

Rodzicu!

Nie stawiaj sobie zbyt wysokiej poprzeczki!!! Bądź tolerancyjny i wyrozumiały wobec siebie.

Zapamiętaj!

 Wyrażaj własne emocje i potrzeby. Nie chowaj ich do szuflady. Pozwól sobie i swojemu dziecku uwolnić napięcie, stwórz mu przestrzeń do pozbycia się nagromadzonych emocji – a pozwoli Wam to przezwyciężyć życiowe trudności. Dzieci nie potrzebują kolejnych klocków lego, czy lalki Barbie– one mają na to zwyczajnie OCHOTĘ! Zdecydowanie POTRZEBUJĄ, żeby ich złość, radość, smutek, czy ekspresja zostały usłyszane, zauważone i uszanowane!

To co robisz, to w jaki sposób działasz znajduje odzwierciedlenie w zachowaniu dziecka. Dziecko naśladuje rodziców zwykle spontanicznie podążając za ich przykładem, a nie za radami. A to co słyszymy od innych nie musi być receptą, lecz czasem na refleksję, przemyślenia i wyciągnięcie wniosków.  Istotna jest odpowiedz na zadane sobie w tym momencie pytanie: ”Czy to jest zgodne ze mną? A może wywołuje to mój sprzeciw?” Ufaj swojemu dziecku, słuchaj, co próbuje Ci przekazać. Kieruj się intuicją. 

W końcu nadchodzi moment, że dziecko jako niezależna osobowość, WYRUSZA W ŚWIAT….I właśnie wtedy będzie mogło rozwinąć własne skrzydła. Ale czy je rozwinie?… Czy też będzie nielotem?.. To w dużej mierze zależy właśnie od CIEBIE! Od tego w jakie kluczowe wartości je wyposażyłeś.

Niewątpliwie kluczowa jest więź, jaką udało Ci  się przez ten czas  zbudować ze swoim dzieckiem.  A na ile jest ona silna? Na ile oparta na bezpieczeństwie i zaufaniu? To już Ty musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie…

Ważne jest to, aby dziecko umiało poradzić sobie bez rodzica, jako niezależny dojrzały człowiek. A Twoja rolą jest mu pomóc w tym. 

Prawda jest taka, że Rodzice nie wychowują dzieci dla siebie, tylko dla świata oraz dla nich samych!

Tak jak kwiat potrzebuje wody – tak Twoje dziecko potrzebuje Twojej świadomości wychowawczej do prawidłowego wzrostu.

Category:

Dodaj komentarz